5 grudnia, 2022
Znaczenie ochrony przeciwsłonecznej

Znaczenie ochrony przeciwsłonecznej

Posiadanie filtra przeciwsłonecznego jest ważne dla ochrony skóry przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ponadto, może on pomóc w zapobieganiu rakowi skóry. W tym artykule omówiono znaczenie ochrony przeciwsłonecznej, jak jej używać i jak wykryć wczesne oznaki raka skóry.

Zapobieganie rakowi skóry

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rakowi skóry. Słońce emituje promienie UV, które są szkodliwe dla Twojej skóry. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia DNA, co powoduje, że nieprawidłowe komórki mnożą się bez kontroli. Promienie UV dzielą się na dwa rodzaje, UVA i UVB.

Chociaż noszenie kremu z filtrem i kapeluszy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, należy pamiętać, że sam krem z filtrem nie wystarczy, aby chronić skórę. Ważne jest również, aby co dwie godziny ponownie nakładać krem z filtrem.

Krem z filtrem powinien być nakładany na całe ciało, w tym na twarz, uszy, szyję i tył karku. Powinieneś również używać okularów przeciwsłonecznych, które mają ochronę przed promieniowaniem UV. Dobrym pomysłem jest również noszenie kapelusza z rondem, gdy jesteś narażony na największe nasłonecznienie.

Aby uzyskać maksymalną ochronę, stosuj wodoodporny krem z filtrem o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30. Najlepiej jest nakładać krem z filtrem na wszystkie części ciała, w tym na twarz, uszy, szyję, tył szyi i czubki stóp.

The Cancer Council zaleca nakładanie łyżeczki kremu przeciwsłonecznego na każdą nogę. Większość ludzi nakłada tylko połowę zalecanej ilości.

Inne sposoby ochrony obejmują unikanie dłuższych okresów wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zachowaj również ostrożność w pobliżu wody. Śnieg może odbijać szkodliwe promienie.

Aby uzyskać najdłuższą ochronę, zastosuj wodoodporny filtr przeciwsłoneczny, który zapewnia co najmniej 80 minut ochrony w wodzie. Możesz również użyć balsamu do ust z filtrem przeciwsłonecznym.

Należy również nosić okulary przeciwsłoneczne i zakładać kapelusz z szerokim rondem. Możesz nosić koszulę lub sukienkę z rękawami, aby chronić skórę przed słońcem.

Kolejną rzeczą, którą należy zrobić, aby chronić swoją skórę, jest przebywanie w cieniu. W miesiącach letnich należy ograniczyć ekspozycję na słońce między godziną 10 a 16.

Przegląd badań dotyczących ochrony przeciwsłonecznej opublikowany w Journal of the American Academy of Dermatology wykazał, że tylko cztery badania były randomizowanymi próbami kontrolowanymi w ciągu ostatnich czterech dekad. Jednakże w przeglądzie tym znaleziono wiele czynników zakłócających, które utrudniają ocenę prawdziwej skuteczności ochrony przeciwsłonecznej.

Wykrywanie wczesnych objawów raka skóry

Wykrycie wczesnych objawów raka skóry może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko oszpecenia i śmierci. Możesz to zrobić poprzez regularne samokontrole, obserwując zmiany na swojej skórze.

Zmiany te mogą obejmować nowe znamiona lub zmiany w istniejących. Powinieneś regularnie monitorować swoją skórę i w razie wystąpienia jakichkolwiek zmian zwrócić się do lekarza. Możesz użyć lustra, aby się sprawdzić, lub poprosić kogoś innego, aby Cię sprawdził.

Najczęstszym rodzajem raka skóry jest rak podstawnokomórkowy. BCC ma tendencję do występowania na obszarach ciała, które są mocno nasłonecznione. BCC może pojawić się w postaci małego guzka, rany, która się goi i powraca, albo różowej lub błyszczącej plamy. Może również wrastać głęboko w tkankę.

Innym rodzajem raka skóry jest rak płaskonabłonkowy. Ten typ raka może również pojawić się jako czerwony, twardy guzek. Komórki płaskie znajdują się tuż pod zewnętrzną powierzchnią skóry i odpowiadają za wewnętrzną wyściółkę skóry. Ten typ raka może dotyczyć skóry, kości i pobliskich narządów.

Wykrycie wczesnych objawów raka skóry jest najlepszym sposobem zapobiegania nowotworom. Jeśli znajdziesz miejsce, które wydaje się podejrzane, umów się na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Powinieneś również monitorować kolor i strukturę swojej skóry. Jeśli masz ciemną skórę, jesteś bardziej narażona na zachorowanie na raka płaskonabłonkowego. Powinieneś również często nakładać krem z filtrem, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj swojego lekarza, czy leki te mogą sprawić, że będziesz bardziej wrażliwy na słońce.

Wykrycie wczesnych oznak raka skóry jest ważne, ponieważ pozwala uniknąć operacji i oszpecenia. Daje również największe szanse na skuteczne leczenie.

Istnieje wiele znaków ostrzegawczych raka skóry. Czerniak jest najbardziej zabójczym z nowotworów skóry. Może rozprzestrzeniać się na inne części ciała i być śmiertelny. Jeśli masz czerniaka, musisz natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka w USA. Jeden na pięciu Amerykanów zachoruje na raka skóry w pewnym momencie swojego życia.

Ochrona białek skóry

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony białek skóry przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV to dobry pomysł. Promienie UV emitowane są przez słońce i uszkadzają powierzchnię skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek, drobnych linii, a nawet raka skóry. Promienie UVB to promienie o krótkiej długości fali, natomiast promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry. Aby mieć pewność, że Twoja skóra pozostanie zdrowa, ważne jest, aby wybrać krem z filtrem, który zapewnia szerokie spektrum ochrony zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Podczas gdy wielu konsumentów używa terminu sunblock do opisania filtru przeciwsłonecznego, słowo to jest w rzeczywistości skrótem od ultraviolet blocker. Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić białka skóry przed promieniami UV, w tym kolagen, keratynę, elastynę i wiele innych białek, które pomagają zachować gładką i pozbawioną zmarszczek skórę. Oprócz ochrony białek skóry, filtry przeciwsłoneczne są również korzystne dla ogólnego stanu zdrowia skóry.

Aby dokonać najlepszego wyboru, konsumenci powinni szukać kremu z wysokim SPF (współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej), jak również o szerokim spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB. Oprócz filtrów przeciwsłonecznych, konsumenci powinni również szukać antyoksydantów w swojej codziennej pielęgnacji skóry. Przeciwutleniacze takie jak octan tokoferylu, alfa-tokoferol i kwas askorbinowy mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń spowodowanych przez światło widzialne i podczerwone. Niektóre antyoksydanty zmniejszają również efekty starzenia, takie jak wolne rodniki i suchość.

Jednym z najłatwiejszych sposobów pomiaru skuteczności filtrów przeciwsłonecznych jest porównanie szczytowego stresu wytwarzanego przez opaleniznę UVB z tym wytwarzanym przez nieleczony SC. Zaobserwowano, że szczytowe naprężenie jednego z filtrów przeciwsłonecznych zmniejszyło się znacząco w trakcie ekspozycji na UVB, podczas gdy efekty dwóch innych filtrów przeciwsłonecznych były podobne do siebie.

Najskuteczniejsze filtry przeciwsłoneczne to te, które oferują solidną ochronę przed UVB, a jednocześnie unikają głównego bólu głowy filtrów przeciwsłonecznych: niskiej fotostabilności. Jednak najlepszą ochronę można prawdopodobnie uzyskać dzięki zastosowaniu nanocząsteczek, które są w stanie przykleić się do górnej warstwy skóry, czyniąc ją odporną na wodę. Nanocząsteczkowe blokady przeciwsłoneczne są testowane na ludziach i oczekuje się, że zapewnią większą ochronę przed promieniami UV niż konwencjonalne filtry przeciwsłoneczne.

Najlepsze filtry przeciwsłoneczne do ochrony przed promieniowaniem UVB to te z dużą ilością antyoksydantów, które mogą zmniejszyć uszkodzenia spowodowane zarówno promieniami widzialnymi, jak i podczerwonymi. Najlepsze filtry przeciwsłoneczne powinny mieć również SPF co najmniej 30.

Mineralne vs chemiczne filtry przeciwsłoneczne

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym użytkownikiem filtrów przeciwsłonecznych, czy już ich używasz, ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy chemicznymi i mineralnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Istnieją pewne zalety i wady obu tych produktów, a wybór najlepszego dla Ciebie zależy od Twojego stylu życia i rodzaju skóry.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają substancje chemiczne, które absorbują i uwalniają promienie słoneczne. Może to prowadzić do podrażnień i ukłuć. Może również wpływać na środowisko i rafy koralowe. W przeciwieństwie do mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie pozostawiają widocznego filmu na skórze. Są one zazwyczaj bardziej uniwersalne i mają lżejsze odczucie. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają również oksybenzon, który jest uważany za toksyczny dla ludzi.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne zawierają minerały, takie jak tlenek cynku, które działają jak fizyczna bariera na skórze. Składniki te odbijają promienie słoneczne, a także odbijają je. Niektóre mineralne kremy przeciwsłoneczne pozostawiają na skórze biały nalot, co budziło obawy o bezpieczeństwo. Jednak opracowano nowsze mineralne filtry przeciwsłoneczne, które nie pozostawiają białego nalotu i zostały uznane za przyjemniejsze w użyciu.

Mineralne kremy przeciwsłoneczne mogą być barwione, aby zapobiec powstawaniu białego nalotu. Są one również mniej skłonne do wywoływania podrażnień. Jest to ważne dla osób o wrażliwej skórze.

Mineralne kremy przeciwsłoneczne są również bardziej zrównoważone. Wiele składników nadaje się do recyklingu. Są one również bardziej odpowiednie dla ciemniejszych odcieni skóry. Możesz również znaleźć mineralne kremy przeciwsłoneczne, które są wodoodporne, co oznacza, że chronią Cię przed promieniami UVB.

Udowodniono, że wiele składników mineralnych kremów przeciwsłonecznych dostaje się do krwioobiegu i należy mieć tego świadomość. Niektóre filtry przeciwsłoneczne mogą nasilać trądzik i skazy. Ponadto, niektóre filtry przeciwsłoneczne zatykają pory, powodując podrażnienia.

Mineralne kremy przeciwsłoneczne są łatwiejsze do nałożenia, a niektóre nowe formuły zostały opracowane tak, że łatwiej się mieszają. Ponadto, łatwiej je zmyć wodą. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą być drażniące, zatykają pory i mogą być mniej skuteczne w ochronie skóry.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne są ogólnie uważane za bardziej skuteczne niż chemiczne, a Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych dla osób o wrażliwej skórze. Przy wyborze filtru przeciwsłonecznego należy również skonsultować się z dermatologiem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *