5 grudnia, 2022
Ryzyko i skutki uboczne chirurgii kosmetycznej

Ryzyko i skutki uboczne chirurgii kosmetycznej

Niezależnie od tego, czy rozważasz przeprowadzenie operacji plastycznej, czy też już ją przeszłaś, istnieje pewne ryzyko. Ryzyko to obejmuje powikłania, blizny i zakrzepy krwi.

Powikłania

Niezależnie od tego, czy dana osoba rozważa operację kosmetyczną, czy już przeszła zabieg, musi być świadoma powikłań chirurgii kosmetycznej. Powikłania mogą mieć charakter od łagodnych do poważnych i mogą prowadzić do opóźnień w powrocie do zdrowia i zwiększonego ryzyka infekcji.

Powikłania chirurgii kosmetycznej są zazwyczaj spowodowane wieloma czynnikami. Pacjenci mogą doświadczyć bliznowacenia, infekcji i nadmiernego krwawienia. Zdrowa dieta i ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko powikłań.

Najczęstszym powikłaniem chirurgii kosmetycznej jest infekcja. Infekcje są zwykle wewnętrzne i mogą być bardzo bolesne. Stosowanie antybiotyków jest zalecane, a pacjent powinien nadążać z leczeniem.

Innym powikłaniem są skrzepy krwi przemieszczające się w kierunku serca i płuc. Mogą one zagrażać życiu i wymagać leczenia ratunkowego.

Nie ma jasnej polityki krajowej dotyczącej postępowania w przypadku powikłań chirurgii kosmetycznej. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na częstotliwość występowania powikłań po operacjach kosmetycznych za granicą. Należą do nich różnice w systemach opieki zdrowotnej, brak standardowych praktyk oraz nieznane praktyki chirurgiczne.

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka powodów, dla których dana osoba decyduje się na przeprowadzenie operacji kosmetycznej za granicą. Ogólnie rzecz biorąc, osoba decyduje się na wyjazd za granicę na zabieg w celu zmniejszenia kosztów. Jednak koszt operacji może być wysoki, a ryzyko jest nieznane.

Jednym z największych wyzwań stojących przed amerykańskimi lekarzami jest ocena jakości opieki pooperacyjnej świadczonej pacjentom w Stanach Zjednoczonych po tym, jak otrzymali chirurgię kosmetyczną za granicą. Najlepszym sposobem na zmniejszenie tego ryzyka jest zlecenie wykonania zabiegu w uznanym prywatnym szpitalu.

W jednym z badań stwierdzono, że pacjent byłby skłonny wyjechać za granicę, aby poddać się zabiegowi kosmetycznemu, nawet jeśli oznaczałoby to poniesienie komplikacji. W rzeczywistości siedmiu z dwunastu badanych pacjentów pojechałoby na tę samą operację mimo komplikacji.

Blizny

Dbanie o blizny po zabiegach kosmetycznych może być wyzwaniem. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że blizny są normalne i istnieje szereg kroków, które możesz podjąć, aby je zminimalizować.

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest ścisłe przestrzeganie instrukcji chirurga. Dotyczy to tego, jak często należy zmieniać opatrunek i jakiego rodzaju opatrunku należy używać. Należy również unikać intensywnych ćwiczeń i czynności, które mogą uszkodzić nacięcie. Może się również zdarzyć, że po operacji zostanie podany krem na blizny lub krem do stosowania. Kremy te mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia wokół nacięcia i mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka infekcji.

Złoty okres dla poprawy blizn to pierwsze sześć miesięcy po operacji. To właśnie wtedy najprawdopodobniej będziesz mogła powrócić do normalnego trybu ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest również dbanie o swoje rany, a dobry krem nawilżający stosowany miejscowo może pomóc w ukojeniu podrażnionej skóry.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie szans na powstanie nadmiernych blizn po operacji kosmetycznej jest podejście holistyczne. Należy porozmawiać z chirurgiem o swoim stylu życia i diecie. Dzięki temu uzyskasz najlepszy możliwy rezultat po operacji.

Możesz również chcieć omówić swoją historię zdrowia. Pomoże to chirurgowi określić, czy jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia pewnych skutków ubocznych.

Na przykład, jeśli masz nadwagę, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji pooperacyjnej. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie alergie, które możesz mieć. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, taką jak cukrzyca, możesz doświadczyć słabej perfuzji tkanek i nieodpowiedniego dotlenienia skóry.

Zakrzepy krwi

W trakcie i po operacji istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Są one poważnym powikłaniem zdrowotnym, które może zagrażać życiu. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów krwi.

Przed poddaniem się zabiegowi kosmetycznemu, lekarz oceni ryzyko powstania zakrzepów krwi. Zaleci pewne zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zakrzepów krwi. Mogą również zostać przepisane leki, które mają na celu zmniejszenie tworzenia się skrzepów krwi.

Po operacji lekarz może zasugerować noszenie odzieży uciskowej. Odzież ta będzie uciskać nogi, aby zapobiec gromadzeniu się krwi. Są one również zaprojektowane w celu zmniejszenia obrzęku i siniaków. Odzież ta powinna być noszona przez około dwa tygodnie po zabiegu.

Do najczęstszych czynników ryzyka rozwoju zakrzepów krwi należą: palenie tytoniu, otyłość, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), operacja na tętnicach, operacja na żyłach, ciąża i infekcja ogólnoustrojowa.

Niektóre zabiegi chirurgiczne, takie jak liposukcja i operacja “tummy tuck”, są najbardziej ryzykowne dla rozwoju zakrzepów krwi. Zabiegi te są dłuższe i wymagają więcej czasu na ich wykonanie.

Ryzyko zakrzepicy żył głębokich (DVT) po zabiegu chirurgicznym jest również wysokie. Te skrzepy mogą przenieść się do płuc i mogą zagrażać życiu.

W zależności od lokalizacji zakrzepu, istnieją różne sposoby leczenia tego stanu. W przypadku skrzepu w żyle nogi, jest on zazwyczaj leczony lekami. W przypadku zakrzepu w tętnicy płucnej, wymaga on zastosowania leków rozrzedzających krew. Oprócz tych zabiegów, pacjent musi podjąć natychmiastowe wysiłki, aby zapobiec zatorowi.

Oprócz noszenia odzieży uciskowej, niektóre inne sposoby zmniejszenia ryzyka powstania zakrzepów krwi po operacji obejmują pozostawanie nawodnionym, regularne ćwiczenia fizyczne i rzucenie palenia.

Proces decyzyjny

Zastosowanie tradycyjnego modelu ryzyka i nagrody oraz zastąpienie go bardziej holistycznym podejściem do opieki nad pacjentem może prowadzić do szczęśliwszych pacjentów i zdrowszych społeczności. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest zwiększenie przejrzystości procesów decyzyjnych i poprawa komunikacji między lekarzami a pacjentami. Ostatecznie doprowadzi to do wyższej jakości opieki, niższych kosztów i szczęśliwszych pacjentów.

Konkretnie, zbadaliśmy proces podejmowania decyzji w kontekście chirurgii kosmetycznej. W tym celu zebraliśmy zestaw spotkań pacjenta z lekarzem. Następnie przeanalizowaliśmy najbardziej istotne decyzje dla każdego spotkania przy użyciu ram PARR (Patient Assisted Reduction /Reduction). W badaniu zidentyfikowano trzy podstawowe kategorie podejmowania decyzji: początkowe, kontrolne i pooperacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdziliśmy, że istniała duża różnica między jakością decyzji podejmowanych w każdej z tych kategorii. Stwierdziliśmy, że generalnie najważniejsze decyzje były inicjowane przez lekarza, podczas gdy inne decyzje, przede wszystkim wizyty kontrolne, były wynikiem podejmowania decyzji przez pacjenta.

Najistotniejsze ustalenia dotyczą tego, że proces podejmowania decyzji o zabiegu chirurgii kosmetycznej nie był jednolicie dobrze poinformowany. Istniały dwa główne czynniki, które wpływały na jakość decyzji podejmowanych w poszczególnych spotkaniach: jakość informacji dostarczanych przez pacjenta i jakość informacji dostarczanych przez lekarza. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze procedury elektywnej, jest zapewnienie zrozumienia przez pacjenta ryzyka i korzyści związanych z zabiegiem.

Wady

Niezależnie od tego, czy rozważasz operację kosmetyczną, czy już ją masz, istnieją pewne wady, o których powinieneś wiedzieć. Uwzględnienie tych rzeczy pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Należy również pamiętać, że istnieją niektóre operacje kosmetyczne, które mogą mieć trwałe skutki. Obejmuje to lifting twarzy i liposukcję. Ponadto, niektóre operacje kosmetyczne mogą być drogie. Bez ubezpieczenia może być trudno pokryć ich koszt. Może być konieczne pożyczenie pieniędzy od banku, rodziny lub przyjaciół. Te wydatki mogą skończyć się długiem na długi czas.

Chirurgia kosmetyczna to ryzykowna decyzja. Zawsze powinieneś mieć realistyczne oczekiwania i szukać odpowiedniego chirurga. Doświadczenie i reputacja chirurga są ważne. Należy również zadawać pytania.

Kiedy myślisz o poddaniu się operacji kosmetycznej, upewnij się, że jesteś w sytuacji, w której nie możesz zaakceptować swojego obecnego wyglądu. Obejmuje to, jeśli masz depresję lub lęk. Jeśli masz skłonność do porównywania się z innymi, chirurgia kosmetyczna może nie być dla Ciebie.

Możesz być również niezadowolona z wyników swojej operacji. Może to prowadzić do depresji lub niepokoju. Jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatów, możesz poddać się drugiemu zabiegowi. Posiadanie drugiej operacji może złamać Twój budżet.

Musisz być również świadoma długiego czasu rekonwalescencji. Być może będziesz musiał wziąć wolne w pracy lub zrobić sobie przerwę od zwykłego stylu życia. Będzie to wymagało czasu, aby się do tego przyzwyczaić.

Może się również okazać, że Twoim znajomym i krewnym nie podoba się Twój nowy wygląd. Jeśli jesteś w związku, może to wpłynąć na Twoją zdolność do zdobycia partnera.

Korzyści płynące z chirurgii kosmetycznej znacznie przewyższają wady. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego wyglądu, chirurgia kosmetyczna może pomóc Ci poprawić samoocenę i życie społeczne. Jest to ważne, ponieważ Twoja pewność siebie może wpłynąć na każdy aspekt Twojego życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *