5 grudnia, 2022
Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze

Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze

Pozbycie się ciemnych plam na skórze jest ważne, jeśli chcesz zachować świeży wygląd skóry. Ciemne plamy mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym wiek, ekspozycja na słońce i zmiany hormonalne. Istnieje wiele różnych metod, które można wykorzystać do ich usunięcia.

Aloes

Stosowanie aloesu na ciemne plamy może być świetnym sposobem na zmniejszenie wyglądu hiperpigmentacji. Aloes zawiera witaminy, minerały i związek o nazwie aloesin, który może pomóc zmniejszyć wygląd hiperpigmentacji. W zależności od rodzaju skóry, skuteczność aloesu może być różna.

Aloes na ciemne plamy powinien być stosowany na dotknięty obszar co najmniej raz w tygodniu. Używając żelu, można delikatnie masować obszar przez dwadzieścia minut okrężnymi ruchami. Alternatywnie, można zastosować żel bezpośrednio do miejsca. Następnie można umyć obszar letnią wodą rano.

Aloes na ciemne znamiona najlepiej stosować w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami. Miód charakteryzuje się wysokim poziomem antyoksydantów i flawonoidów, a także może pomóc w zmniejszeniu wyglądu ciemnych znaków. Używanie oleju rycynowego lub maślanki może być również korzystne.

Innym naturalnym składnikiem, który może pomóc zmniejszyć wygląd hiperpigmentacji jest aloina. Związek ten niszczy istniejące komórki melaniny i pomaga rozjaśnić hiperpigmentację. Aloina znajduje się w wyściółce liści aloesu.

Możesz znaleźć roślinę aloesu w sklepie spożywczym lub online. Powinieneś szukać dojrzałych roślin z gładkimi liśćmi i zielonym kolorem. Należy również upewnić się, że liście są wolne od pleśni.

Przy stosowaniu aloesu na ciemne plamy, możesz albo zastosować go bezpośrednio na dotknięty obszar, albo możesz użyć go w formie żelu. Możesz wymieszać Aloe Vera z sokiem z cytryny lub miodem dla dodatkowych korzyści. Możesz również zastosować żel na waciku i nałożyć go na dotknięty obszar.

Aloes jest bezpieczny w użyciu dla większości zdrowych ludzi. Jeśli jednak masz jakąkolwiek alergię na roślinę lub jej sok, powinieneś najpierw wykonać test płatkowy przed użyciem aloesu. Należy również porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem aloesu.

Hydrochinon

Stosowanie hydrochinonu w celu pozbycia się ciemnych plam jest skuteczną metodą leczenia. Hamuje on enzym tyrozynazy, który odgrywa główną rolę w produkcji melaniny, pigmentu, który powoduje ciemne plamy. Działa również na poziomie komórkowym, rozjaśniając skórę.

Ważne jest, aby pamiętać, że hydrochinon nie powinien być stosowany dłużej niż pięć miesięcy. Może on bowiem wywołać rzadki stan zwany ochronozą. Charakteryzuje się ona niebiesko-czarnymi lub niebieskimi przebarwieniami skóry.

Jeśli masz wrażliwą skórę, mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak pieczenie i podrażnienie. Ważne jest również, aby podczas stosowania hydrochinonu chronić skórę przed ekspozycją na słońce. Należy również unikać stosowania ostrych środków złuszczających i kwasów na skórze.

Hydrochinon należy stosować na czystą, suchą skórę. Nałóż go cienką warstwą na miejsca objęte zmianami. Po użyciu produktu należy dokładnie umyć ręce. Należy również stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF. Zaleca się nakładanie kremu przeciwsłonecznego kilka razy dziennie.

Jeśli używasz hydrochinonu, aby pozbyć się ciemnych śladów, ważne jest, aby używać go jako docelowego preparatu punktowego. Powinien być stosowany przed wszelkimi kosmetykami niemedycznymi. Można go stosować do sześciu tygodni, aby uzyskać maksymalne rezultaty. Po pewnym czasie plamy wyblakną, a skóra stanie się jaśniejsza i bardziej wyrównana.

Hydrochinon nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy również unikać stosowania hydrochinonu w dużych stężeniach. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy przerwać stosowanie.

Amerykańska Akademia Dermatologii odnotowała 15 przypadków ochronozy. Jest to rzadkie schorzenie, które występuje u osób o ciemnej karnacji. Jest spowodowana długotrwałą ekspozycją na słońce.

Mikrodermabrazja

Niezależnie od tego, czy cierpisz na blizny po trądziku, czy inne skazy skórne, mikrodermabrazja może pomóc Ci pozbyć się ciemnych plam. Proces ten polega na użyciu końcówki, która delikatnie odkurza martwe komórki skóry, zanieczyszczenia i olej. Stymuluje to produkcję kolagenu, aby poprawić koloryt skóry. Może również pomóc w redukcji drobnych linii i zmarszczek.

Możliwe jest wyeliminowanie ciemnych plam za pomocą domowych peelingów lub zabiegów laserowych. Mogą one jednak powodować szczypanie lub pieczenie. Ważne jest, aby przeczytać wskazówki na etykiecie każdego produktu przed jego użyciem.

Możesz również spróbować microneedlingu, który jest metodą pielęgnacji skóry pomagającą poprawić jej strukturę. Microneedling działa poprzez usuwanie martwych komórek skóry i stymulowanie wzrostu nowego kolagenu. Microneedling może również pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn potrądzikowych.

Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie, ale ostatecznie ustąpi. Najlepiej jest nosić kapelusz z szerokim rondem i stosować środki nawilżające, aby pomóc skórze w gojeniu się. Możesz również chcieć unikać bezpośredniego światła słonecznego przez kilka tygodni po zabiegu.

Jeśli cierpisz na melasmę, chorobę skóry charakteryzującą się hiperpigmentacją, możesz użyć peelingu chemicznego, aby usunąć górną warstwę skóry. Substancja chemiczna może zawierać kwas salicylowy, kwas glikolowy lub kwas trójchlorooctowy. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, ale może powodować pewne blizny.

Może być konieczne przeprowadzenie serii zabiegów mikrodermabrazji, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Microneedling może również pomóc w redukcji rozstępów. Najlepiej przedyskutować swoje potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry z profesjonalistą przed poddaniem się zabiegowi.

Będziesz także chciała uniknąć palenia i picia alkoholu przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Należy również stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania.

Złuszczanie fizyczne

Stosowanie fizycznego złuszczania w celu pozbycia się ciemnych plam to świetny sposób na oczyszczenie skóry. Proces ten polega na ręcznym usuwaniu martwych komórek skóry i zanieczyszczeń z twarzy.

Istnieje wiele produktów na rynku, które mogą pomóc w tym procesie. Niektóre z nich są przeznaczone do stosowania z ciepłą wodą, podczas gdy inne mają drobne perełki, które można pocierać na twarzy.

Wybierając produkt, upewnij się, że ma on delikatną formułę. Złuszczanie fizyczne może być ścierające i może podrażniać wrażliwą skórę. Jeśli nie jesteś pewna, co jest najlepsze dla Twojej skóry, porozmawiaj z dermatologiem. Może on polecić produkt dostosowany do Twoich szczególnych potrzeb.

Jeśli chodzi o złuszczanie, istnieją dwa główne rodzaje metod: fizyczne i chemiczne. Każda metoda ma swoje własne korzyści. Podczas gdy złuszczanie chemiczne może usunąć ciemne plamy i niedoskonałości, złuszczanie fizyczne jest zazwyczaj łagodniejsze dla skóry.

Złuszczanie fizyczne może być również pomocne w przypadku skóry suchej. W miesiącach zimowych sucha skóra może się łuszczyć i sprawiać wrażenie matowej. Stosowanie delikatnego środka złuszczającego może pomóc usunąć martwe komórki skóry i odsłonić znajdującą się pod nimi świeżą skórę.

Złuszczanie fizyczne polega również na stosowaniu peelingów. W zależności od potrzeb mogą być one opracowane chemicznie lub mechanicznie. Niektóre z nich są stworzone dla skóry tłustej, inne zaś dla suchej.

Na rynku istnieje również kilka produktów zawierających antyoksydanty, które mogą wspomóc Twoją skórę i uzdrowić ją. Produkty te są świetne dla zdrowia Twojej skóry.

Dobrą zasadą jest stosowanie jednego rodzaju środka złuszczającego na twarz codziennie. Jednak częstotliwość złuszczania zależy od rodzaju Twojej skóry.

Kremy rozjaśniające skórę na receptę

Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest kilka kremów rozjaśniających skórę, Amerykańska Akademia Dermatologii wzywa konsumentów do ostrożnego wyboru produktów. Niektóre z tych produktów zawierają sterydy i inne składniki, które mogą powodować skutki uboczne.

Hydrochinon jest skutecznym środkiem rozjaśniającym skórę. Ta substancja chemiczna działa poprzez hamowanie produkcji melaniny, pigmentu, który nadaje skórze kolor. Kremy z hydrochinonem mogą być stosowane dwa razy dziennie.

Hydrochinon można kupić bez recepty w różnych produktach, w tym w lotionie, żelu i emulsji. Niektóre z tych produktów zawierają również kwas retinowy lub inne składniki pomagające w zaniku ciemnych plam.

Jeśli używasz kremu rozjaśniającego bez recepty, upewnij się, że zakrywasz jak największą część twarzy, zwłaszcza w południe, kiedy promienie UV są najsilniejsze. Pomoże to zapobiec powstawaniu przebarwień powodujących ciemnienie skóry.

Istnieją pewne produkty bez recepty, które zawierają składniki inne niż hydrochinon, takie jak wyciąg z soi, arbutyna, tlenek cynku i HQ. Składniki te są skuteczne w blaknięciu ciemnych plam, ale mają również potencjał, aby spowodować podrażnienie lub wybielenie skóry. Produkty te nie powinny być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze.

Hydrochinon występuje również w połączeniu z innymi składnikami w celu rozjaśnienia ciemnych plam. Kwas retinowy i witamina C to dwa składniki, które można połączyć z hydrochinonem. Kwas azelainowy jest kolejnym składnikiem, który może być stosowany w połączeniu z hydrochinonem.

Kremy rozjaśniające skórę na receptę są dostępne w celu leczenia hiperpigmentacji. Niektóre z tych produktów można zamówić u dermatologów. Produkty te zawierają hydrochinon w stężeniu 3%.

Jeśli obawiasz się skutków ubocznych, porozmawiaj ze swoim dermatologiem. On lub ona może polecić inne zabiegi rozjaśniające skórę, które mogą być bardziej skuteczne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *